Home│No breadcrumbs

Słów kilka…

Parafianie rozpoczęli realizację Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji w roku 2010 jako wspólną drogę budowania wspólnoty żywego Kościoła. Poprzez struktury komunikacji staramy się docierać do wszystkich mieszkańców parafii, aby odkryli swoje miejsce w rodzinie wierzących.

Wydarzenia, na które regularnie zapraszamy wszystkich opisane są w „Liście do Parafian” roznoszonym do mieszkań przez Posłańców. Te listy są zaproszeniem do wykonania gestów i działań, które służą budowaniu relacji wspólnotowych wśród naszych parafian.

W ostatnim roku powstały Grupy Sąsiedzkie, które spotykają się co miesiąc na czytanie Pisma św., modlitwę i dzielenie się wiarą. Każdy mieszkaniec parafii może znaleźć swoje miejsce w parafii św. Urszuli wśród różnych grup, wspólnot i posług, bo razem tworzymy Mistyczne Ciało Chrystusa.

Historia parafii

Parafia pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej została erygowana 1 lipca 1989 roku dekretem biskupa gdańskiego bp. Tadeusza Gocłowskiego CM. 

Pierwszym proboszczem został ks. Lech Wasilewski, który wybudował tymczasową kaplicę. 

W 1993 roku nowym proboszczem został ks. Marek Kubecki. Podjął się zadania budowy kościoła parafialnego pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, zmieniając wcześniejszy projekt kościoła. W 2002 roku kościół, w stanie surowym oddano do użytku na niedziele i święta. 

W 2003 roku nowym proboszczem zostaje ks. Józef Miciński. W parafii mieszka prawie 9 tysięcy osób.

Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto w 1993 roku. Zaprojektował ją gdański architekt Bazyli Domsta. Jest to duża, nowoczesna świątynia, o półkolistym kształcie, z charakterystycznymi małymi okienkami, w części dla wiernych.

Nasza Patronka

Poznaj życie św. Urszuli Ledóchowskiej

urszula4

Julia Maria Ledóchowska urodziła się w wielodzietnej rodzinie hrabiowskiej 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia. W latach 1874-1883 Julia Maria kształciła się w Instytucie Najświętszej Maryi Panny prowadzonym przez Panie Angielskie w austriackim Sankt Polten. Po ukończeniu nauki przybyła wraz z rodziną do nabytego przez ojca majątku w Lipnicy Murowanej koło Bochni.

Jako 21-letnia dziewczyna wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie i w dniu obłóczyn, 17 kwietnia 1887 r., przyjęła zakonne imię Maria Urszula. Wyróżniała się gorliwością w modlitwie i umartwieniach. Pierwszą profesję zakonną złożyła 28 kwietnia 1889 roku. Następnie pracowała w krakowskim internacie sióstr. W 1904 roku jako przełożona domu kierowała internatem. Dwa lata później założyła pierwszy na ziemiach polskich internat dla studentek szkół wyższych. Swoje powołanie do wychowania młodzieży i opieki nad nią odkryła jeszcze w nowicjacie.

Założone przez św. Urszulę Ledóchowską zgromadzenie Urszulanek Serca Jezusa Konającego realizuje swe zadania apostolskie przede wszystkim w dziedzinie wychowania i nauczania dzieci i młodzieży oraz służąc potrzebującym i pokrzywdzonym. 

Dowiedz się więcej…
Zobacz

Nasz kościół z „lotu ptaka”

Zobacz kościół św. Urszuli Ledóchowskiej z „lotu ptaka”. Film nagrany został w 2021 roku w dniu Pierwszej Komunii Świętej przez tvregionalna.pl.

https://www.youtube.com/watch?v=8i1nhrYA_e4&t=63s

Msze święte

Niedziele i Uroczystości:
7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 18.00

Niedziele w lipcu i sierpniu:
7.00; 9.00; 12.00; 18.00

Zwykłe dni tygodnia:
7.00 i 18.00.

Dowiedz się więcej…

Skip to content